YALIN Analiz Hizmetleri A.Ş.
Filters
Gelişmiş Arama

KKD İthalat Tebliği Kapsamında Laboratuvar Testlerinin Uygulamaları

İŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İTHALAT DENETİMİ TEBLİĞİ(ÜRÜN GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ: 2020/11)

 

İlgili tebliğe göre, test işlemleri için laboratuvara gönderilen ürünler, laboratuvar tarafından, ortak olmayan kısımları çalışılacaktır.

Aynı başvuru, aynı sevkiyatta, aşağıda görsel örnekleri verilen durumlarla karşılaşıldığında, aynı renk/materyal çerçeve ya da aynı renk/özellik/kategori’de camlar ayrı ayrı çalışılmayacak, ortak kabul edilecektir.

 1. Çerçeveler aynı sadece cam özellikleri farklı ise (renk/özellik/kategori)


  Yandaki görselde, tüm çerçeveler aynı olduğu için, çerçeveler kimyasal uygunluk için 1 kez çalışılırken, camlar birbirinden farklı olduğu için hepsine ayrı ayrı geçirgenlik, optik ve kimyasal testler uygulanacaktır.

  Yandaki görselde tüm çerçeveler aynıdır, camların da rengi aynı olmasına rağmen, kategorileri farklıdır, özellikleri farklıdır.

  Bu 3 ürün için 3 rapor yayınlanacak ama sadece 1’inde çerçeve testleri yer alacak.

 2. Filtreler aynı renk/özellik/kategori ise (aynı özellik: polarize, yansımalı ya da gradyan)

  Sadece bu 4 gözlük ele alındığında raporlama şu şekilde olacaktır;

  4 adet rapor yayınlanacak, bunlardan sadece birinde tüm testler olacak (çerçeve ve cam testleri), diğerlerinde sadece filtreler için optik ve geçirgenlik testleri olacak.

  Yandaki görselde her iki gözlükte de aynı özellik/kategori ve renk/tonda cam var. Bu sebeple her iki cam için 1 kez optik, geçirgenlik ve kimyasal test uygulanır.

  Gözlüklerden birinin çerçevesi siyah iken diğerinin çerçevesi kırmızı-siyahtır. Bu durumda her iki çerçeveye de kimyasal test uygulanır.

  Raporlama şöyle olacaktır; 2 rapor yayınlanacak, raporlardan birinde hem cam hem de çerçeve için tüm testler yer alırken, diğer raporda sadece çerçeve testleri yer alacaktır.

 3. Filtreler aynı renk olsa da ton farkı olursa, farklı renk gibi değerlendirilir.

  Yandaki görselde cam renkleri aynı renk olmasına rağmen (kahverengi) ton farkı olduğu için geçirgenlik testlerinde farklı spekturum verir. Ayrıca optik test sonuçları da birbirinden farklı olacağı gibi, kimyasal test sonuçları da farklı çıkabilir.

  Bu gibi durumlarda her iki gözlüğün camı da ayrıca test edilmelidir.

 

 

Yorumunuzu Yazın